Povijest kluba

Prva službena nogometna utakmica u Zadru odigrana je u Ravnicama 1887. godine. Igrale su je posade engleskoga brodovlja, a bez sudjelovanja naših ljudi. Za početak nogometne igre na zadarskome području uzima se 25. siječanj 1895. godine, kada su na Bokanjcu učenici zadarske gimnazije prvi među zadarskim Hrvatima predstavili tu igru. Već 1899. nogomet je kao predmet uveden u nastavni program zadarske gimnazije. Gradskoj četvrti Arbanasi pripada čast da su prvi među zadarskim Hrvatima imali organizirani nogometni klub, kad je 1910. utemeljen Zmaj - Hrvatski sokol.Pod tim imenom djelovao je samo godinu dana kad je potalijančen u Barseglieri i taj je klub, s manjim prekidima, djelovao do pada talijanske uprave u Zadru 1943. godine. Nakon okončanja Drugoga svjetskog rata 1946. utemeljen je Nogometni aktiv Arbanasi, kao odjel u Fiskulturnome društvu Zadar. Na 1. studenoga 1949. osnovano je Gimnastičko društvo Arbanasi pa mu se priključio i  Nogometni aktiv Arbanasi, a 27. veljače 1952. godine NK Arbansi postao je samostalni klub. Već slijedeće sezone seniorski sastav ostvario je najveći uspjeh toga uzrasta u povijesti kluba - osvojili su Kup Dalmacije savladavši u završnici drugi sastav splitskoga Hajduka.Laureati su : Vice Mazija, Ivo Herenda, Ivo Ante Matulović, Josip Đošo Petani, Josip Ličan Dadić, Mate Maći Petani, Mario Rio Nikpalj, Anđelo Mazija, Ante Pavelić Morović, Đuro Nikpalj i Josip Beži Mazija. Vodio ih je trener Josip Bepi Morović . U tome dobu zanosa nastala je klupska himna Hej, hej, Arbansi smo mi.

ovakvih momaka u svitu ni,

kud god idemo, tu igramo

i pobjede donosimo.

ovakvih momaka u svitu ni,

kad Vice puca, svakom srce kuca

tika taka tik, tika taka tik.

ovakvih momaka u svitu ni,

kud god idemo, tu pivamo

i cili svit zafrkavamo.

Hej, hej, Arbansi smo mi.

U duhu aktualne politike klub je 1956. godine promijenio ime u NK Omladinac i pod tim imenom juniorski sastav ostvario je najveći uspjeh u povijesti kluba svih uzrasta. Postao je prvak Dalmacije i treći u prvenstvu Hrvatske. To su ostvarili: Mario Bajlo, trener, Begović, Škara, Vidov, Josip Pino Dadić, Rujak, Franko Petani, Enzo Mužanović, Feručo Stipčević, Lučano Perović, Milan Rovis, teh. rukovoditelj, Borak, Vrkić, Refet Aliju, Loris Vidaković, Klanac, Šljuka, Tokić.

Uz sportske uspjehe arbanaški se nogometni klub posebice ponosi svojim hrvatskim vitezovima, članovima kluba koji su živote položili za slobodnu i neovisnu nam državu Hrvatsku. Vremenko Aga Vukić, Boris Nikpalj i Denis Bajlo zlatnim su slovima upisani u povijest kluba, Zadra i Hrvatske. U novim društvenim odnosima u svojoj državi skupština kluba je 1. rujna 1992. vratila klubu staro izvorno ime - Arbanasi pod kojim  klub i danas djeluje. NK Arbansi se također mogu ponositi kako su prvi nogometni klub u Zadru koji je izdao sportsku monografiju Sport kod Zadarskih Arbanasa (2008.) autora Drage Marića i Bernarda Kotlara.

U gotovo 120 godišnjoj tradiciji nogometne igre u Arbanasima ponikli su mnogi kvalitetni nogometaši među kojima su svakako najveći Josip Bepi Marušić ( kasnije profesionalac u talijanskome prvoligašu Bologni ) i najveći strijelac u povijesti zadarskoga nogometa Vice Mazija.

Uprava kluba

Predsjednik kluba: Edi Perović

Potpredsjednik kluba: Zvonimir Rogić

Direktor kluba: Miodrag Paunović

Tajnik: Milan Rovis

Izvršni odbor: Edi Perović, Zvonimir Rogić, Milan Rovis, Antonio Dražina, Zdravko Livaković, Mario Nikpalj, Đani Bajlo, Đani Matešić, Anastazio Bajlo, Joso Nekić, Darko Kasap

Nadzorni odbor: Enica Bajlo, Marino Grdović, Rino Perović,

Likvidator: David Bajlo

Za sve informacije slobodno nam se obratite.

Phone (+385) 091 7334606
email info@nkarbanasi.hr